Seminarski i Diplomski Rad

Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Javni zajam". Rad ima 15 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.

Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.

Ako tekst koji se nalazi ispod nije čitljiv (sadrži kukice, znakove pitanja ili nečitljive karaktere), molimo Vas, prijavite to ovde.

Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati ovde.

 



SEMINARSKI RAD

PREDMET: MONETARNE I JAVNE FINANSIJE

TEMA: JAVNI ZAJAM

SADRŽAJ :

UVOD…………………………………………………………………….3

POJAM I OSNOVNE KARAKTERISTIKE JAVNOG ZAJMA…....4

UZROCI STVARANJA JAVNOG ZAJMA…………………………..6

KLASIFIKACIJE JAVNOG ZAJM…………………………………...8

TEHNIKA JAVNOG ZAJMA..................................................................11

5.1. Emisija javnog zajma ........................................................................11

5.2.Amortizacija javnog zajma (otplata)....................................,,........12

5.3. Konverzija javnog zajma .......................................................,,.......12

6. KONSOLDACIJA JAVNOG ZAJMA.............................................,,......13

7. ZAKLJUČAK.......................................................................................,,....14

LITERATURA....................................................................................,,....15

UVOD

Javni zajam (engl. public loan, njem. öffentliche Anleihe, Staatsanleihe) ili državni zajam (kredit) je glavni i najčešći oblik državnog duga. Država raspisuje javni zajam da bi ubrali dodatne prihode u proračun i/ili da bi povukla višak likvidnih sredstava iz financijskog sustava i smanjila količinu novca u optjecaju, utjecala na kamatne stope ili postigla sektorski ciljane učinke iz područja novčane politike.

Sastoji se od državnih obveznica u apoenima prilagođenih određenim skupinama kupaca. Da bi stimulirala upis javnog zajma, država može kupcima obveznica dati razne porezne olakšice. U pravilu je kupnja obveznica javnog zajma dobrovoljna, ali u izuzetnim slučajevima (npr. rat) postoji o obvezatan upis, što predstavlja zapravo oblik poreza. Javni zajam može se plasirati preko financijskog tržišta ili preko ovlaštenih banaka. Dijeli se na: unutarnji i vanjski, privremeni (leteći ili lebdeći) i konsolidirani (dugoročni), fundirani i nefundirani (ovisno o tome da li iza zajma stoje sigurni izvori povrata – dugoročni dug je fundirani, dok je kratkoročni dug nefundirani), rentni i anuitetski (prema načinu otplate). Privlačnost državnih obveznica temelji se na sigurnosti povrata uloženih sredstava.

Zakonom se uređuje: planiranje, priprema,donošenja i izvršenja buđeta Republike Srpske; priprema, donošenje financijskih planova Pepubličkog fonda za penzijsko i invalidsko osiguranje,

POJAM I OSNOVNE KARAKTERISTIKE JAVNOG ZAJMA

Javni zajam predstavlja oblik javnog prihoda koji ostvaruje država ili drugo javnopravno telo kod nosioca dohotka, ili kod emisine ustanove. Država pristupa emisiji javnog zajma zbog ostvarivanja određenih ciljeva, odnosno ybog pokrića debalansa u budžetu. Odavno su poznati različiti oblici javnog zajma kao vanrednog izvora sredstava za finansiranje državnih potreba. U posljednje vrijeme se javni zajam kao izvor prihoda u državnim finansijama, ali ne više s ciljem uspostavljanja budžetske ravnoteže, kao u vrijeme klasične teorije, već kao pogodan i efikasan instrument ekonomske politike države.

Javni zajam najčešće nastaje u uslovima kada su državi u kratkom roku potrebna sredstva za određene, najčešće vanredne javne rashode koje ne može da pokrije redovnim javnim prihodima.Emitujući zajam, bilo kod nosilaca dohodaka u zemlji, bilo kod emisione ustanove, ili uzimanjem javnog zajma u inostranstvu, država dolazi do potrebnih finansijski sredstava.

Javni zajam je danas jedan od osnovnih oblika javnih prihoda države, posebno u razvijenim tržišnim privredama. Međutim, javni zajam kao oblik javnog prihoda bio je poznat davno pre kapitalizma. U srednjem vijeku javni zajam se stvarao na osnovu zaloga državnih dobara, regala,dragocjenosti i slično, a služio je prevashodno za potreba vladara. U takvim okolnostima javni zajam ima privatnopravni karakter. Dugo je imao personalni karakter i koristio se za potrošnju i neproduktivne rashode vladara.

...

 

-------------------- CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU.---------------------

    www.maturski.org

MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL:

[email protected]

maturski.org Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.maturski.org, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!